System natryskowy » Zastosowanie

Ściana zewnętrzna - Izolacja z pianki poliuretanowej budynków w konstrukcji szkieletu drewnianego od wewnątrz

Budynki w konstrukcji szkieletu drewnianego, typowe dla Wielkiej Brytanii i USA, bazują zasadniczo na zasadzie tzw. muru pruskiego. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych budynek składa się w całości z drewna, domy tego typu w Europie posiadają zasadniczo na zewnątrz oblicówkę z klinkieru. Warstwa zewnętrzna służy przede wszystkim jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi i nadaje budynkowi wygląd charakterystyczny dla danego regionu.

 

W obu wariantach konstrukcja nośna ścian wykonywana jest w formie szkieletu drewnianego. W celu wykonania izolacji termicznej pustkę między pionowymi zastrzałami drewnianymi wypełnia się od wewnątrz pianką poliuretanową. Niski współczynnik przenikania ciepła materiału ma wyraźne zalety, bo mimo niewielkiej grubości ścian można osiągnąć stosunkowo wysoką efektywność izolacyjną. Utwardzona pianka natryskowa dodatkowo zwiększa trwałość i stabilność całej konstrukcji szkieletu drewnianego. W celu zapewnienia wentylacji należy pamiętać o pozostawieniu warstwy powietrza między zewnętrzną oblicówką i izolowaną ramą drewnianą.

 

 

Konstrukcja szkieletu drewnianego z izolacją termiczną w przestrzeni między elementami konstrukcyjnymi ściany szkieletowej i wentylowaną od tyłu powłoką zewnętrzną (przekrój poziomy)

  • budowa ściany oszczędzająca miejsce
  • szybki montaż i izolacja
  • możliwość indywidualnego kształtowania fasady
  • nie jest konieczne żadne dodatkowe uszczelnienie

 

Budowa ścianyWspółczynnik przenikania ciepła U W/(m²·K) z pianką poliuretanową *
60 mm70 mm80 mm90 mm100 mm120 mm140 mm
oblicówka z płyt gipsowo-kartonowych, stojaki
drewniane 60/100 lub więcej, odstęp e = 62,5 cm,
udział drewna 9,6% oblicówka drewniana powłoka
zewnętrzna z warstwą powietrza
 0,43  0,38  0,35  0,32  0,30  0,26  0,23

* współczynnik przewodzenia ciepła dla pianki poliuretanowej, ƛ = 0,028 W/(m·K)


powrót do listy

Galeria realizacji